Tempomat do kampera – czy warto? Korzyści i zalety
Niewiele wypraw wakacyjnych sprawia tyle przyjemności, co wyprawy kamperem w długą podróż, połączone z intensywnym zwiedzaniem i eksploracją odwiedzanych miejsc. Tempomat, jako jedno z niewielu urządzeń mocno kojarzy się z długimi podróżami, z pokonywaniem wielu kilometrów – pozwala on nam na utrzymanie pożądanej prędkości. Czy tempomat do kampera to więc dobry wybór?
Tempomat – działanie i zastosowanie
Wykorzystanie tempomatu potrafi znacznie uprzyjemnić każdą podróż i uczynić ją wygodniejszą. Dzieje się tak, ponieważ pozwala on na utrzymywanie stałej prędkości, bez konieczności ciągłego naciskania pedału gazu i regulowania siły nacisku w zależności od warunków na drodze. Większość kierowców, którzy mieli zainstalowany tempomat do samochodu, z czasem nie wyobraża sobie dalszych tras bez tego udogodnienia.
Użytkowanie tego udogodnienia zazwyczaj sprowadza się do osiągnięcia pożądanej prędkości i pchnąć/ustawić manetkę uniwersalnego tempomatu w odpowiednim kierunku. Od tej chwili samochód sam będzie zajmował się jej utrzymywaniem – niezależnie czy jedziesz pod górę, czy „z górki”. Jest to bardzo ważne dla kierowców zawodowych jak i dla fanów długich podróży kamperem.
Oczywiście nie zwalnia to kierowcy z odpowiedzialności za obserwowanie warunków na drodze, jednak w dłuższej trasie, np. drogą ekspresową czy autostradą pozwala na odpoczynek prawej nodze, a także na rozluźnienie mięśni, które przez cały czas znajdowałyby się w napięciu.
Do działania tempomatu wcale nie jest niezbędne posiadanie samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów – równie dobrze sprawdza się on w połączeniu z samochodem ze skrzynią manualną – np. włączenie najwyższego biegu i ustawienie tempomatu pozwala na spokojne podróżowanie bez nadzorowania rozwijanej prędkości.
Tempomat do kampera – czy to dobre rozwiązanie?
Bez wątpienia tempomat to idealny kompan wszelkich podróży poza miasto – im dłuższych, tym bardziej potrafi uprzyjemnić podróż. Im płynniej pokonujesz kolejne kilometry, tym bardziej docenisz zalety tempomatu. A przecież idealnie odpowiada to warunkom, w jakich większość z nas eksploatuje swoje kampery. Długie trasy, pokonywane głównie drogami ekspresowymi i autostradami, ze stałą prędkością i bez specjalnego pośpiechu. Tak właśnie docieramy do obranych destynacji swoimi kamperami. Wielogodzinna podróż potrafi mocno zmęczyć, a ciągłe wciskanie pedału gazu często obawia się ścierpniętą stopą i bólami mięśni. Brzmi znajomo? Dla mnie to był standard, do czasu zainstalowania tempomatu w moim kamperze. Oczywiście, jak wielu użytkowników, również miałem pewne obawy, o których zechcę napisać poniżej.
Czy tempomat jest ekonomiczny?
Wśród niektórych kierowców pokutuje przekonanie, że jazda z włączonym tempomatem nie należy do najbardziej ekonomicznych, a samodzielne dozowanie stopnia wciśnięcia pedału gazu jest bardziej sensownym rozwiązaniem. W zdecydowanej większości przypadków takie twierdzenia są jednak bezzasadne. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że jazda z włączonym tempomatem jest o wiele bardziej płynna, a to głównie przyspieszanie i zwalnianie przyczyniają się do podwyższenia zużycia paliwa. Oczywiście, jeśli wjeżdżasz „pod górkę” to prawdopodobnie zauważysz, że utrzymywanie za wszelką cenę ustawionej prędkości będzie znacznym obciążeniem dla silnika i znacząco zwiększy apetyt na paliwo. Najsensowniejszym rozwiązaniem będzie więc chwilowe wyłączenie tempomatu i samodzielne ograniczenie rozwijanej prędkości. W górzystym terenie tempomat się nie sprawdzi. Niemniej na większości długich tras to właśnie jego zastosowanie oprócz wygody pozwoli także na oszczędności.
Czy istnieje tempomat uniwersalny?
Co zrobić, jeśli Twój kamper nie jest wyposażony w tempomat? Możesz poszukać rozwiązania dedykowanego dla Twojego modelu, które będzie kosztowało kilka albo nawet kilkanaście tysięcy złotych, albo skorzystać z tempomatu uniwersalnego. Tak, takie rozwiązanie naprawdę istnieje. Zainstalować można odpowiednią wersję do praktycznie każdego samochodu – zarówno posiadającego linkę gazu, jak i elektroniczną pompę wtryskową. Nie jest to proces szczególnie czasochłonny czy trudny i poradzi sobie z nim większość mechaników. Co najważniejsze, jest to równie sprawne, ale wielokrotnie tańsze rozwiązanie od poszukiwania oryginalnych podzespołów.
Kamper i tempomat – czy warto?
Jazda kamperem to ogromna przyjemność, jazda z tempomatem to także sposób na uprzyjemnienie podróży. Połączenie obu tych czynników to najłatwiejszy sposób na wygodną, ciekawą i komfortową podróż gdziekolwiek zapragniesz. Dołączenie tego urządzenia do Twojego pojazdu wcale nie musi oznaczać dużej inwestycji ani zwiększonych wydatków na paliwo. Spróbuj, a wkrótce dołączysz do grona zwolenników jazdy na tempomacie.