Tempomat – co to jest? Jak to działa?


Tempomat co to jest?

Tempomatem nazywa się urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie stałej prędkości pojazdu. Prędkość tę ustalamy sami, choć możemy w niektórych przypadkach także korzystać z ustawień domyślnych urządzenia. Stała prędkość utrzymywana jest bez znaczenia, czy jest to powierzchnia płaska czy pochyła. Niewątpliwą zaletą takie rozwiązania jest fakt, że kierowca nie musi naciskać pedału gazu – urządzenie steruje przepustnicą gazu niezależnie, co zwalnia nogę z uciążliwego trzymania w jednej pozycji, np. podczas długich tras.

Aby wyłączyć tempomat należy albo przycisnąć pedał hamulca, albo ponownie przechylić dźwignię manetki. W momencie działania tempomatu można przyspieszać – samochód wtedy delikatnie przyspiesza, a po puszczeniu pedału gazu, auto wraca do zadanej wcześniej w tempomacie prędkości.

Jak wygląda tempomat?

Składa się on z dedykowanej manetki, która odpowiada za sterowanie tempomatem. Sama centralka tempomatu uniwersalnego montowana jest w niewidocznym miejscu. Podłącza się ją do układu elektronicznego samochodu lub w wersjach sterowania mechanicznego, do układu sterowania przepustnicą za pomocą linki. Poniżej przykładowy wygląd manetki tempomatu w Volkswagen Crafter, zamontowanego u jednego z naszych klientów.

 

tempomat manetka przy kierownicy w volkswagen crafter

Tempomat – jak to działa? 

Tempomat co to jest i na co to komu? Takie pytanie może zadać wielu z was, ale zalet tempomatów jest zdecydowanie więcej niż wad. Po pierwsze odciąża kierowcę, szczególnie na długich trasach. Po drugie, chroni przed przekroczeniem prędkości. Po trzecie, skoro chroni przed przekroczeniem prędkości, to również przed mandatem (o ile nie dodajemy potajemnie gazu). Po czwarte, w niektórych przypadkach pozwala na oszczędność paliwa.

Włączenie tempomatu jest bardzo proste, a jego dezaktywacja również. Posiadanie tego urządzenia w samochodzie jest teraz niemal standardem, niemniej w niektórych modelach samochodów nadal go brakuje. Warto zapoznać się z możliwościami tempomatu uniwersalnego, który ma potwierdzoną kompatybilność  z ponad 500 modelami różnych samochodów.

Tempomat – co to jest? Jak to działa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *