Jak używać tempomat? Zasady działania oraz jego zalety
Tempomat to urządzenie, które zostało wynalezione już w 1945 roku, które w samochodach zostało zastosowane po raz pierwszy u początku lat 60. Przez dziesiątki lat używano ich jedynie za oceanem. W Europie pojawiły się wraz z momentem, w którym rozwinęła się sieć dróg i infrastruktury. Co warto o nich wiedzieć? Jak używać tempomat oraz jakie są zasady jego działania?
Tempomat – co to?
Ta dość nietypowa nazwa urządzenia pochodzi od zbitki angielskojęzycznych słów, które oznaczają tempo i automat. Tempomat w aucie odpowiada za sterowanie przebiegiem pracy układu napędowego pojazdu. Dzięki niemu pojazd utrzymać utrzymuje stałą prędkość jazdy, dopasowując się tym samym do tempa zadanego przez kierowcę. Jego działanie uwzględnienia wiele czynników zewnętrznych, a m.in. stopień nachylenia drogi, itp.
Tempomat samochodowy – zasada działania
Działanie tempomatu jest dość uniwersalne, mamy kilka opcji pracy tempomatu, mianowicie: podczas osiągnięcia odpowiedniej prędkości, z którą chcemy, aby nasze auto się poruszało aktywujemy tempomat pchnięciem manetki. Powoduje to akceptację danej prędkości, z którą jechaliśmy. Drugą opcją jest przyśpieszanie oraz zwalnianie manetką tempomatu – możemy zwalniać oraz przyśpieszać o 1 lub 10 km/h (zależnie czy pchniemy manetkę szybkim ruchem, czy ją przytrzymamy). Tempomat działa w zakresie od 33 km/h do 250 km/h. Jego działanie przebiega bardzo podobnie jak w regulatorach typu PID – tak jak to ma miejsce m.in. w przypadku temperatury w piekarniku. Oznacza to więc, że pomiar odbywa się na zasadzie porównania aktualnej prędkości jazdy z tym jaką prędkość chciał osiągnąć kierowca pojazdu. Co jeszcze należy wiedzieć o tym, jak tempomat działa?
Głównymi parametrami, dzięki którym dochodzi do pomiaru prędkości są m.in. czujnik prędkości obrotowej kół w układzie ABS lub sygnał prędkości pobrany liczników. Wyjściem układu jest natomiast przepustnica, która rejestruje odpowiednie sygnały. W nowszych modelach samochodów jest to jedynie sygnał elektryczny, jaki dociera do elektronicznej przepustnicy.
.
Tempomat – jak go używać?
Włączenie urządzenia powinno nastąpić po osiągnięciu przez auto oczekiwanej prędkości jazdy. Aby tego dokonać wystarczy wcinać przycisk, który z reguły umieszczony jest na kierownicy. Ewentualnie może się on również znajdować na desce rozdzielczej samochodu. Tempomat wyłącza się zaraz po wciśnięciu hamulca lub sprzęgła – jeżeli auto posiada skrzynię manualną. Przypisana temu urządzeniu prędkość jest automatycznie zapamiętywana, więc w celu kontynuowania jej utrzymania, należy jedynie wcisnąć przycisk tempomatu.
Niestety trochę inaczej wygląda to w przypadku zwiększania prędkości, co jest konieczne np. do wyprzedzenia innego pojazdu. W momencie, w którym kierowca przyspiesza, układ w dalszym ciągu będzie pracował. Automatycznie wróci on jednak do utrzymywania żądanej prędkości, po tym jak kierowca przestanie naciskać na pedał gazu. Już wiecie jak używać tempomat prawidłowo?
Tempomat samochodowy – zalety jego stosowania
Korzyści, jakie płyną ze stosowania tego urządzenia jest wiele. Przede wszystkim urządzenie te pomaga kierowcom w prowadzeniu pojazdu na dłuższych trasach. Dzięki niemu osoba prowadząca auto nie musi bez przerwy wciskać gazu, co bywa uciążliwe, zwłaszcza gdy ma się do przejechania kilkaset kilometrów. Tempomat zapewnia również płynności jazdy. Bez niego osoba kierująca pojazdem jest zmuszona do zmian we wciskaniu pedału przyspieszenia, w zależności od tego z jakim kątem pochylenia drogi ma do czynienia auto.
Lepsza płynność jazdy korzystnie wpływa także na ekonomika podróżowania. Utrzymywanie prędkości na stałym poziomie, pomaga zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 5–10 %. Oczywiście zależy to również od tego jakim modelem auta się jeździ. Stosowanie tempomatu ma również sens na obszarach miejskich. Dzięki niemu łatwiej jest kontrolować limity prędkości, tak by ich nie przekraczać.
Tempomaty mają także wbudowaną funkcję ogranicznika prędkości. Pozwala to nam na ustawienie prędkości, której kierowca ma nie przekroczyć. Ta opcja jest szczególnie przydatna dla osób z tzw. „ciężką nogą”, w jeździe po mieście lub wąskich uliczkach, gdzie nie możemy pozwolić sobie na większą prędkość. To ograniczenie można obejść poprzez wciśnięcia pedału gazu do końca (to zabezpieczenie na wypadek, gdyby na drodze działo się coś nadzwyczajnego i natychmiast potrzebowalibyśmy przyśpieszyć). Istnieje także funkcja PERMANENTNEGO ograniczenia prędkości, jest to dogodna funkcja np. dla wypożyczalni samochodowych, firm z dużą flotą, w której handlowcy lubią szybką jazdę itp. To ograniczenie można obejść jedynie poprzez przeprogramowanie centralki tempomatu.