Jak działa tempomat? Poradnik specjalisty


Tempomat to urządzenie pomagające w utrzymaniu stałej prędkości pojazdu bez wysiłku kierowcy. Działanie tempomatu oparte jest na realizacji funkcjo regulatora typu PID, czyli ciągłego porównywania aktualnej prędkości samochodu z prędkością ustawioną przez kierowcę.

Tempomat połączony jest z układem napędowym pojazdu w taki sposób, aby auto utrzymywało stałą prędkość – bez względu na warunki zewnętrzne, takie jak wzniesienia rodzaj nawierzchni. Działa ona w zakresie prędkości od 40 do 240 km/h. Niższe prędkości są trudne do obsługiwania ze względu na np. niskie przełożenie skrzyni biegów. Zaś wyższe nie są wskazane ze względów bezpieczeństwa (zbyt wysoka prędkość).

Dzięki czemu tempomat działa?

Aby tempomat mógł działać potrzebne jest spełnienie kilku warunków. Parametry wejściowe do układu sterującego prędkością to przede wszystkim:

► czujniki położenia pedałów przyspieszenia;

► czujniki położenia pedałów hamulca;

► sygnał aktualnej prędkości pojazdu;

► sygnał z przycisków tempomatu;

► (opcjonalnie) czujnik prędkości obrotowej kół w układzie ABS.

Tempomat generuje sygnał sterujący odpowiednim ustawieniem przepustnicy. W Tempomacie AP-500 sterowanie odbywa się mechanicznie, zaś w nowszych modelach – AP-900, AP-900C oraz AP-900Ci jest to sygnał sterujący elektroniczną przepustnicę w samochodzie.

Jak uruchomić tempomat?

Aby uruchomić tempomat należy przyspieszyć autem do oczekiwanej prędkości i nacisnąć przycisk tempomatu na manetce lub umieszczonego na desce rozdzielczej. W większości modeli zadana prędkość jest zapamiętywana, co pozwala wygodnie powrócić do danej prędkości po ponownym wciśnięciu tempomatu. Dodatkowo, jeśli auto posiada automatyczną skrzynię biegów, to również ich zmiana odbywa się w sposób automatyczny.

W momencie wciśnięcia pedału gazu, prędkość  jest zwiększana, co jest pomocne np. wyprzedzaniu innego pojazdu. Gdy pedał gazu jest zwolniony, auto powraca do zadanej przez tempomat prędkości.

Jak wyłączyć tempomat?

Rozłączanie układu następuje automatycznie po wciśnięciu pedału hamulca lub sprzęgła. Aby ponownie włączyć działanie tempomatu, należy ponownie wcisnąć odpowiedni przycisk na manetce lub desce rozdzielczej. 

 

Potrzebujesz więcej porad i informacji? Skontaktuj się z nami! 

Zobacz ofertę tempomatów →

Jak działa tempomat? Poradnik specjalisty
Tagged on:     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *