Jak działa tempomat? Poradnik specjalisty

Tempomat to urządzenie pomagające w utrzymaniu stałej prędkości pojazdu bez wysiłku kierowcy. Działanie tempomatu oparte jest na realizacji funkcjo regulatora typu PID, czyli ciągłego porównywania aktualnej prędkości samochodu z prędkością ustawioną przez kierowcę.

Tempomat połączony jest z układem napędowym pojazdu w taki sposób, aby auto utrzymywało stałą prędkość – bez względu na warunki zewnętrzne, takie jak wzniesienia rodzaj nawierzchni. Działa ona w zakresie prędkości od 40 do 240 km/h. Niższe prędkości są trudne do obsługiwania ze względu na np. niskie przełożenie skrzyni biegów. Zaś wyższe nie są wskazane ze względów bezpieczeństwa (zbyt wysoka prędkość).

Dzięki czemu tempomat działa?

Aby tempomat mógł działać potrzebne jest spełnienie kilku warunków. Parametry wejściowe do układu sterującego prędkością to przede wszystkim:

► czujniki położenia pedałów przyspieszenia;

► czujniki położenia pedałów hamulca;

► sygnał aktualnej prędkości pojazdu;

► sygnał z przycisków tempomatu;

► (opcjonalnie) czujnik prędkości obrotowej kół w układzie ABS.

Tempomat generuje sygnał sterujący odpowiednim ustawieniem przepustnicy. W Tempomacie AP-500 sterowanie odbywa się mechanicznie, zaś w nowszych modelach – AP-900, AP-900C oraz AP-900Ci jest to sygnał sterujący elektroniczną przepustnicę w samochodzie.

Jak uruchomić tempomat?

Aby uruchomić tempomat należy przyspieszyć autem do oczekiwanej prędkości i nacisnąć przycisk tempomatu na manetce lub umieszczonego na desce rozdzielczej. W większości modeli zadana prędkość jest zapamiętywana, co pozwala wygodnie powrócić do danej prędkości po ponownym wciśnięciu tempomatu. Dodatkowo, jeśli auto posiada automatyczną skrzynię biegów, to również ich zmiana odbywa się w sposób automatyczny.

W momencie wciśnięcia pedału gazu, prędkość  jest zwiększana, co jest pomocne np. wyprzedzaniu innego pojazdu. Gdy pedał gazu jest zwolniony, auto powraca do zadanej przez tempomat prędkości.

Jak wyłączyć tempomat?

Rozłączanie układu następuje automatycznie po wciśnięciu pedału hamulca lub sprzęgła. Aby ponownie włączyć działanie tempomatu, należy ponownie wcisnąć odpowiedni przycisk na manetce lub desce rozdzielczej. 

 

Potrzebujesz więcej porad i informacji? Skontaktuj się z nami! 

Zobacz ofertę tempomatów →

Dowiedz się więcej - blog tempomaty.pl

Artykuły ekspertów, galerie z montażu tempomatów, wskazówki dla instatorów, nowości i wiele więcej..."

tempomat co to jest manetka tempomat

Tempomat – Czym jest? Jak działa? Dla kogo?

Tempomat co to jest? Tempomatem (połączenie z ang. tempo i automat) nazywa się urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie stałej prędkości pojazdu. Prędkość tę ustalamy sami, choć możemy w niektórych przypadkach także korzystać z ustawień domyślnych …

dla_kogo_tempomat

Dla kogo tempomat w samochodzie? Opinie użytkowników

Zastanawiasz się czasem czy Twoje auto ma wszystko czego potrzebujesz? Wyposażenie auta to bardzo ważny element naszego codziennego życia. Samochód nie służy tylko do przemieszczania się. Stał się on także wyznacznikiem pozycji społecznej, podnosi nasz …

Co to jest tempomat?

Co to jest tempomat? Jak działa w samochodzie?

Tempomat jest to urządzenie utrzymujące stałą prędkość pojazdu niezależnie od tego, czy pojazd porusza się po płaskiej nawierzchni, czy też pochyłej – w górę lub w dół. Kierowca nie musi naciskać pedału przyspieszenia, gdyż regulacja prędkości odbywa s …

5 korzyści posiadania tempomatu w samochodzie

Posiadanie dobrej jakości tempomatu w samochodzie to przede wszystkim szereg korzyści, jakie z tego wynikają. Jeśli zastanawialiście się czy warto instalować tempomat w swoim samochodzie, to ta lista może pomóc w odpowiedzi na to pytanie. Co takiego da …