Tempoamty.pl • Uniwersalny tempomat do Twojego auta • Oficjalny dystrybutor tempomatu Lite-On w Polsce. 

Jak działa tempomat? Poradnik specjalisty

Tempomat to urządzenie pomagające w utrzymaniu stałej prędkości pojazdu bez wysiłku kierowcy. Działanie tempomatu oparte jest na realizacji funkcjo regulatora typu PID, czyli ciągłego porównywania aktualnej prędkości samochodu z prędkością ustawioną przez kierowcę.

Tempomat – jak działa?

Tempomat połączony jest z układem napędowym pojazdu w taki sposób, aby auto utrzymywało stałą prędkość – bez względu na warunki zewnętrzne, takie jak wzniesienia rodzaj nawierzchni. Działa ona w zakresie prędkości od 40 do 240 km/h. Niższe prędkości są trudne do obsługiwania ze względu na np. niskie przełożenie skrzyni biegów. Zaś wyższe nie są wskazane ze względów bezpieczeństwa (zbyt wysoka prędkość).

Tempomat Opel Vivaro 2010-2014
Tempomat w Opel Vivaro

Wymagane elementy i czujniki tempomatu

Aby tempomat mógł działać potrzebne jest spełnienie kilku warunków. Parametry wejściowe do układu sterującego prędkością to przede wszystkim:

► czujniki położenia pedałów przyspieszenia;

► czujniki położenia pedałów hamulca;

► sygnał aktualnej prędkości pojazdu;

► sygnał z przycisków tempomatu;

► (opcjonalnie) czujnik prędkości obrotowej kół w układzie ABS.

Tempomat generuje sygnał sterujący odpowiednim ustawieniem przepustnicy. W Tempomacie AP-500 sterowanie odbywa się mechanicznie, zaś w nowszych modelach – AP-900, AP-900C oraz AP-900Ci jest to sygnał sterujący elektroniczną przepustnicę w samochodzie.

Tempomat AP500 - zestaw
Tempomat AP500 – zestaw

Jak uruchomić tempomat?

Aby uruchomić tempomat należy przyspieszyć autem do oczekiwanej prędkości i nacisnąć przycisk tempomatu na manetce lub umieszczonego na desce rozdzielczej. W większości modeli zadana prędkość jest zapamiętywana, co pozwala wygodnie powrócić do danej prędkości po ponownym wciśnięciu tempomatu. Dodatkowo, jeśli auto posiada automatyczną skrzynię biegów, to również ich zmiana odbywa się w sposób automatyczny.

W momencie wciśnięcia pedału gazu, prędkość  jest zwiększana, co jest pomocne np. wyprzedzaniu innego pojazdu. Gdy pedał gazu jest zwolniony, auto powraca do zadanej przez tempomat prędkości.

Rozłączanie układu następuje automatycznie po wciśnięciu pedału hamulca lub sprzęgła. Aby ponownie włączyć działanie tempomatu, należy ponownie wcisnąć odpowiedni przycisk na manetce lub desce rozdzielczej.

 

Potrzebujesz więcej porad i informacji? Skontaktuj się z nami! 

Zobacz ofertę tempomatów →

Dowiedz się więcej - blog tempomaty.pl

Artykuły ekspertów, galerie z montażu tempomatów, wskazówki dla instatorów, nowości i wiele więcej..."

jak używać tempomatu - tempomaty uniwersalne

Jak używać tempomat? Zasady działania oraz jego zalety

Tempomat to urządzenie, które zostało wynalezione już w 1945 roku, które w samochodach zostało zastosowane po raz pierwszy u początku lat 60. Przez dziesiątki lat używano ich jedynie za oceanem. W Europie pojawiły się wraz z momentem, w którym rozwinęł …

tempomat do kampera - czy warto

Tempomat do kampera – czy warto? Korzyści i zalety

Niewiele wypraw wakacyjnych sprawia tyle przyjemności, co wyprawy kamperem w długą podróż, połączone z intensywnym zwiedzaniem i eksploracją odwiedzanych miejsc. Tempomat, jako jedno z niewielu urządzeń mocno kojarzy się z długimi podróżami, z pokonywa …

tempomat jak uruchomic jak działa

Tempomat – Jak uruchomić i jak działa?

Tempomat co to jest? Tempomatem (połączenie z ang. tempo i automat) nazywa się urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie stałej prędkości pojazdu. Prędkość tę ustalamy sami, choć możemy w niektórych przypadkach także korzystać z ustawień domyślnych …

Dla kogo tempomat w samochodzie? Opinie użytkowników

Zastanawiasz się czasem czy Twoje auto ma wszystko czego potrzebujesz? Wyposażenie auta to bardzo ważny element naszego codziennego życia. Samochód nie służy tylko do przemieszczania się. Stał się on także wyznacznikiem pozycji społecznej, podnosi nasz …

Chcesz być na bieżąco?
Obserwuj nas na Facebooku!