Dla kogo tempomat w samochodzie? Opinie użytkowników

Zastanawiasz się czasem czy Twoje auto ma wszystko czego potrzebujesz? Wyposażenie auta to bardzo ważny element naszego codziennego życia. Samochód nie służy tylko do przemieszczania się. Stał się on także wyznacznikiem pozycji społecznej, podnosi nasz prestiż i postrzeganie w oczach najbliższych. Ponadto lubimy czuć się dobrze i czerpać radość z jazdy. Czy nie powinieneś pomyśleć o podniesieniu komfortu użytkowania z auta poprzez zamontowanie w nim tempomatu? Dla kogo tempomat w samochodzie będzie niezbędnym minimum, dla kogo ciekawą opcją poprawiającą korzystanie z auta, a dla kogo okaże się mało przydatny? Poznajcie opinie użytkowników tempomatów i fachowców.

Dla kogo tempomat będzie niezbędny?

Przypomnijmy szybko czym jest tempomat? Tempomat to urządzenie pozwalające na kontrolowanie prędkości pojazdu. Ustawiamy optymalną prędkość lub tą wprogramowaną, uruchamiamy tempomat a urządzenie steruje dopływem paliwa w taki sposób, aby prędkość pojazdu była stała. Tego typu funkcja jest przydatna w szczególności wtedy, gdy poruszamy się po długich odcinkach trasy – autostrady, drogi ekspresowe. Możliwość zadania prędkości i uruchomienia tempomatu pozwala kierowcy na zwolnienie nogi, która obsługuje pedał gazu.

Jeśli podróżowałeś na dłuższej trasie to spotkałeś się pewnie z problemem zmęczenia nogi, jej odrętwieniem i koniecznością zatrzymania się co jakiś czas, aby tę nogę rozruszać. Trzymanie nogi na pedale gazu w tej samej pozycji, tylko po to, by utrzymać stałą prędkość pojazdu, jest bardzo niewygodne i dość męczące.

Podstawową grupą kierowców, dla których tempomat w samochodzie to niezbędne minimum, jest cała branża dostawców, przewoźników, a także handlowców, którzy przemierzają setki kilometrów dziennie. Montaż tempomatu w samochodzie dostawczym, ciężarówce czy tirze, jest nie tyle wskazana, co wręcz niezbędna, aby móc komfortowo i bez problemu przewozić towary na dalekie odległości. Oto jak ocenia przydatność tempomatu w swoim samochodzie pan Robert – doświadczony kierowca pracujący w jednej z firm logistycznych:

Jeżdżę na trasach po całej Polsce już 8 lat. Tempomat w moim aucie dostawczym jest od początku. Korzystam z niego codziennie, dzięki czemu prowadzenie pojazdu jest prostsze i mniej męczące. O tym, jak przydatne jest to urządzenie, przekonuję się za każdym razem, gdy wsiadam do swojego auta prywatnego. Brakuje mi tej opcji, gdy przemieszczam się między jednym miastem a drugim.

Jak widać, jeśli posiadasz auto osobowe, którym często podróżujesz na dłuższych trasach, to również powinieneś pomyśleć o zainstalowaniu tempomatu, by podnieść wygodę jazdy.

Powinieneś mieć tempomat jeśli:

 • pracujesz w firmie transportowej lub logistycznej
 • codziennie pokonujesz długie odcinki trasy
 • kilka razy w tygodniu korzystasz z autostrad lub dróg ekspresowych
 • ważne jest dla ciebie optymalne spalanie i kondycja silnika

Wybierz tempomat do swojego auta →

Dla kogo tempomat będzie przydatny?

Niedawno zwróciła się do nas pani Magda, z prośbą o doradzenie, czy w jej przypadku tempomat w samochodzie będzie potrzebny:

Posiadam autko, którym chcę wyjechać w miesięczną podróż po Europie. Niestety w standardzie nie ma tempomatu, a czytając wiele artykułów na ten temat dochodzę do wniosku, że może mi się przydać podczas długich tras po autostradach. Chciałam się poradzić czy zamontowanie tempomatu jest skomplikowane i czy istnieje możliwość przełożenia go do innego pojazdu w przyszłości, bo będę chciała wymienić auto na nowsze.

Historia pani Magdy pokazuje, że w pewnych sytuacjach posiadanie tempomatu w samochodzie jest ogromnym ułatwieniem. Podróż po Europie własnym samochodem to nie lada przedsięwzięcie, które wiąże się z koniecznością utrzymania koncentracji i dobrej kondycji podczas jazdy. Zastosowanie tempomatu na autostradzie znacznie podniesie komfort podróży. Oczywiście dostępne są uniwersalne tempomaty do samochodów. Istnieje możliwość przeniesienia i zaadaptowania takiego tempomatu na nowo w kolejnym aucie.

Warto zauważyć, że nie musisz wybierać się w podróż po świecie, aby docenić korzyści jakie daje tempomat w samochodzie. Sam wypad nad morze lub w góry będzie o wiele przyjemniejszy, gdy na trasie towarzyszył będzie ogranicznik prędkości. Ponadto, jeśli masz ciężką nogę i wiesz co to znaczy „mandat za przekroczenie prędkości” to przy sumiennym korzystaniu z tempomatu, sytuacja w której będziesz ukarany mandatem za zbyt szybką jazdę nigdy się nie powtórzy.

Możesz zainstalować tempomat, gdy:

 • co jakiś czas podróżujesz na dłuższych trasach
 • wybierasz się za granicę samochodem
 • codziennie dojeżdżasz do miasta samochodem (np. do pracy)
 • masz problem z zachowaniem odpowiedniej prędkości na drodze

Tempomat uniwersalny →

podroz-samochodem-na-trasie

Dla kogo tempomat jest niepotrzebny?

Jeżeli autem poruszasz się tylko i wyłącznie po mieście, w którym co chwila trafiasz na światła i skrzyżowania, albo stoisz w korku, to tempomat nie spełni swojej funkcji. Przypomnijmy, że tempomat działa do momentu, gdy nie użyjemy pedału sprzęgła lub hamulca. W sytuacji, gdy co chwila będziemy się zatrzymywać, ciągłe uruchamianie tempomatu będzie sprawiało więcej kłopotu niż pożytku. Dlatego w tej sytuacji, o ile nie posiadasz argumentu, który wymieniliśmy w poprzednich dwóch rozdziałach, montaż tempomatu możesz odłożyć na później.

Tempomat nie sprawdzi się także w przypadku kierowców z agresywnym modelem jazdy – wyprzedzających wszystkich po kolei, często zmieniający pasy ruchu, aby przedrzeć się do przodu. W ich przypadku, nawet jeśli znajdują się na trasie, tempomat będzie rozłączał się po każdorazowym dotknięciu sprzęgła lub hamulca.

Nie instaluj tempomatu jeśli:

 • często wyprzedzasz i preferujesz agresywny model jazdy
 • autem poruszasz się po ruchliwym mieście
 • po autostradach jeździsz sporadycznie lub wcale

 

Opinie użytkowników tempomatu

Oto wybrane opinie użytkowników tempomatu w aucie, którzy korzystają z niego na co dzień:

Posiadam Dacie Duster, w którym zainstalowałem uniwersalny tempomat. Po dwóch latach użytkowania nie wyobrażam sobie dojazdów do pracy, które codziennie zajmują mi przeszło 2,5 godziny. Na trasie tempomat pozwala mi na jazdę ze stałą prędkością bez uciążliwego trzymania nogi na gazie. To bardzo wygodne rozwiązanie, które polecam każdemu, kto codziennie musi dojeżdżać blisko 100 km do pracy. – Mateusz z Łodzi.

W moim aucie nie było tempomatu, a na co dzień zajmuje się rozwożeniem towarów na terenie kilku powiatów w województwie mazowieckim. Czasem do pokonania jest 40-50 km między dwoma punktami. Po całym dniu byłem zmęczony. Pomysł zamontowania tempomatu podsunął mi znajomy. Nie mogłem wyjść z podziwu jak płynnie i dobrze sprawuje się to urządzenie. Proste sterowanie i możliwość kontroli w każdym momencie. Bardzo mi to ułatwiło codzienną jazdę na tych trasach, korzystam z niego do dziś. – Stanisław z Tłuszcza.

Jeżdżę na dostawczakach i tirach prawie 20 lat. W tirach tempomat to niemal standard, zaś w dostawczych często tego brakuje. Ja od razu zainstalowałem u siebie tempomat. Jazda, szczególnie po Zachodnich autostradach to czysta przyjemność. – Antoni z Orzysza.

Opisz swoje doświadczenia z tempomatami. Napisz do nas na opinie@tempomaty.pl lub zostaw komentarz pod artykułem i podziel się opinią na temat tempomatów.

Bezpłatna wycena – skontaktuj się

Dowiedz się więcej - blog tempomaty.pl

Artykuły ekspertów, galerie z montażu tempomatów, wskazówki dla instatorów, nowości i wiele więcej..."

tempomat co to jest manetka tempomat

Tempomat – Czym jest? Jak działa? Dla kogo?

Tempomat co to jest? Tempomatem (połączenie z ang. tempo i automat) nazywa się urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie stałej prędkości pojazdu. Prędkość tę ustalamy sami, choć możemy w niektórych przypadkach także korzystać z ustawień domyślnych …

Co to jest tempomat?

Co to jest tempomat? Jak działa w samochodzie?

Tempomat jest to urządzenie utrzymujące stałą prędkość pojazdu niezależnie od tego, czy pojazd porusza się po płaskiej nawierzchni, czy też pochyłej – w górę lub w dół. Kierowca nie musi naciskać pedału przyspieszenia, gdyż regulacja prędkości odbywa s …

jak-wlaczyc-tempomat

Jak działa tempomat? Poradnik specjalisty

Tempomat to urządzenie pomagające w utrzymaniu stałej prędkości pojazdu bez wysiłku kierowcy. Działanie tempomatu oparte jest na realizacji funkcjo regulatora typu PID, czyli ciągłego porównywania aktualnej prędkości samochodu z prędkością ustawioną pr …

5 korzyści posiadania tempomatu w samochodzie

Posiadanie dobrej jakości tempomatu w samochodzie to przede wszystkim szereg korzyści, jakie z tego wynikają. Jeśli zastanawialiście się czy warto instalować tempomat w swoim samochodzie, to ta lista może pomóc w odpowiedzi na to pytanie. Co takiego da …