Tempoamty.pl • Uniwersalny tempomat do Twojego auta • Oficjalny dystrybutor tempomatu Lite-On w Polsce. 

Co to jest tempomat? Jak działa w samochodzie?

Tempomat jest to urządzenie utrzymujące stałą prędkość pojazdu niezależnie od tego, czy pojazd porusza się po płaskiej nawierzchni, czy też pochyłej – w górę lub w dół. Kierowca nie musi naciskać pedału przyspieszenia, gdyż regulacja prędkości odbywa się automatycznie (w przypadku wyposażenia w skrzynię automatyczną również biegi są zmieniane automatycznie). Ze względów bezpieczeństwa dotknięcie pedału hamulca lub sprzęgła powoduje natychmiastowe wyłączenie tempomatu.

Co to jest tempomat? Zasada działania

Tempomat jest dość prostym w funkcjonowaniu urządzeniem. Jego zadaniem jest utrzymywanie stałej, ustalonej przez kierowcę, prędkości na drodze. Tempomat w wersji podstawowej, składa się z elektronicznego sterownika, który pobiera informacje z czujników takich jak prędkościomierz, położenia pedału gazu, hamulca (i sprzęgła) i następnie je przetwarza w taki sposób, aby przy pomocy odpowiednich sygnałów do komputera samochodu (tempomat cyfrowy) lub dedykowanego siłownika (mechanizm sterujący przepustnicą) regulować uchylenie przepustnicy. Uniwersalny tempomat programowany jest pod konkretny model samochodu, gdzie jednostka sterująca stale odczytuje parametry auta, a następnie dobiera sygnał i wysyła go do przepustnicy tak, aby prędkość pojazdu była stała.

Jak wyłączyć tempomat?

Wyłączenie tempomatu uniwersalnego jest bardzo proste. Wystarczy nacisnąć pedał hamulca, a w niektórych przypadkach pedał sprzęgła, żeby tempomat wyłączył się. Wtedy za prędkość odpowiada kierowca. Co ciekawe, tempomat może działać w taki sposób, że gdy chcemy na chwilę przyspieszyć, to tempomat nie wyłącza się, tylko pozwala na przyspieszenie auta, po czym wraca do zadanej wcześniej prędkości. Tempomaty działają w różnych zakresach prędkości. Nowoczesne modele pozwalają kontrolować prędkość w przedziale 0-200 km/h.

Jakie korzyści daje tempomat?

1. Przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin.

2. Pozwala skupić się na drodze, a nie na prędkościomierzu.

3. Pomaga uniknąć niezamierzonego przekraczania prędkości.

4. Umożliwia ustawienie limitu maksymalnej prędkości pojazdu.

5. Redukuje zmęczenie kierowcy i zwiększa komfort kierowcy.

W jakim samochodzie zainstaluję tempomat?

Wiele aut posiada wbudowane tempomaty, część z nich posiada możliwość dokupienia odpowiednich modułów i uruchomienia ich w komputerze samochodu, a inne są pozbawione takiej możliwości. W niektórych wersjach aut tempomat znajduje się w pakietach wyposażenia premium.

Bez względu na markę i model samochodu, tempomaty uniwersalne są w stanie efektywnie podnieść komfort jazdy samochodem. W zależności od modelu auta instalowana jest centralka sterująca, która w połączeniu z komputerem samochodu, steruje elektronicznie przepustnicą gazu.

W starszych modelach samochodów instalowany jest także mechanizm sterujący przepustnicą w sposób mechaniczny. Wśród tempomatów uniwersalnych do samochodów osobowych i dostawczych, najlepszymi parametrami i ilością obsługiwanych modeli, cieszą się tempomaty Lite-On.

Lista aut obsługiwanych przez tempomaty Lite-On jest bardzo szeroka i obejmuje wszystkie wiodące marki dostępne na naszym rynku. Pełną listę modeli samochodów znajdziesz w zakładce „Obsługiwane marki”.

Obsługiwane marki

Dowiedz się więcej - blog tempomaty.pl

Artykuły ekspertów, galerie z montażu tempomatów, wskazówki dla instatorów, nowości i wiele więcej..."

jak używać tempomatu - tempomaty uniwersalne

Jak używać tempomat? Zasady działania oraz jego zalety

Tempomat to urządzenie, które zostało wynalezione już w 1945 roku, które w samochodach zostało zastosowane po raz pierwszy u początku lat 60. Przez dziesiątki lat używano ich jedynie za oceanem. W Europie pojawiły się wraz z momentem, w którym rozwinęł …

tempomat do kampera - czy warto

Tempomat do kampera – czy warto? Korzyści i zalety

Niewiele wypraw wakacyjnych sprawia tyle przyjemności, co wyprawy kamperem w długą podróż, połączone z intensywnym zwiedzaniem i eksploracją odwiedzanych miejsc. Tempomat, jako jedno z niewielu urządzeń mocno kojarzy się z długimi podróżami, z pokonywa …

tempomat jak uruchomic jak działa

Tempomat – Jak uruchomić i jak działa?

Tempomat co to jest? Tempomatem (połączenie z ang. tempo i automat) nazywa się urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie stałej prędkości pojazdu. Prędkość tę ustalamy sami, choć możemy w niektórych przypadkach także korzystać z ustawień domyślnych …

Dla kogo tempomat w samochodzie? Opinie użytkowników

Zastanawiasz się czasem czy Twoje auto ma wszystko czego potrzebujesz? Wyposażenie auta to bardzo ważny element naszego codziennego życia. Samochód nie służy tylko do przemieszczania się. Stał się on także wyznacznikiem pozycji społecznej, podnosi nasz …

Chcesz być na bieżąco?
Obserwuj nas na Facebooku!